Partneri

Chcete tento rok sponzorovať WordCamp Slovensko?

Dajte nám o sebe vedieť na tel. č. + 421 918 341 254 alebo napíšte email na wordcamp@wp.sk, poprípade použite kontaktný formulár a pomôžte nám túto konferenciu urobiť ešte lepšou!

Bližšie informácie pre sponzorov WordCamp Slovensko 2015

Organizátor

Webikon

Slobodná firma, v ktorej od roku 2007 vytvárajú moderné dizajny na mieru, moduly a aplikácie postavené na jednom z najlepších redakčných systémoch sveta – WordPress.

Že žijú tým, čo robia svedčia nielen ich výsledky a referencie, ale aj organizovanie mesačných stretnutí nadšencov WordPress meetup a každoročnej konferencie WordCamp Slovensko.

Webikon sú tí, ktorí robia, žijú a ľúbia WordPress.

Twitter | Facebook | Google+ | LinkedIn | Email

Gold

ManageWP

ManageWP is the world’s first and finest WordPress management console, designed for WordPress users by WordPress users, giving you the full power and complete control in managing virtually any number of WordPress sites including powerful management, monitoring, backup, deployment, publishing and security tools.

Webglobe – Yegon

Profesionálny hosting pre profesionálne weby. Pomocou pripraveného autoinštalátora je WordPress nainštalovaný v priebehu pár sekúnd. Ovládanie rozšírených nastavení pomocou intuitívneho rozhrania Kontrol Panel sa stane hračkou. Na pomoc sú pripravení aj operátori technickej podpory, ktorí prostredie WordPressu poznajú. Pomôžu vám s nastaveniami a poskytnú cenné rady. Máte viac WordPress stránok? Určite privítate možnosť hostovať viacero domén za jeden poplatok. A to nie je všetko, čo je pre Vás pripravené.

 

WebSupport

Už viac ako 13 rokov sa staráme o bezchybný chod 20 000 WordPress stránok, vrátane tých najväčších na Slovensku. Vďaka tomu presne vieme čo Váš WordPress potrebuje. Zoptimalizovali sme nastavenia našich serverov, náš helpdesk pozná tie najlepšie triky na nastavenia a inštalácia trvá len pár sekúnd. Ak hľadáte miesto pre Váš WordPress, tak ste ho práve našli.

Caterinx

V značke Caterinx spájame dve veci, ktoré považujeme za základ dobrého cateringu: kvalitné jedlo a nezabudnuteľný zážitok. Vo firme sa zhodujeme na tom, že catering nie je len o jedle, ale hlavne o zážitku. Ten tvoríme profesionálnym a prívetivým personálom, dôrazom na aranžovanie bufetov a jedál, ale tiež kreativitou pri tvorbe a výbere jedál. Zameriavame sa na bankety, recepcie, firemné akcie a svadby.

Silver

Foliovision

Foliovision is a full service web agency, providing strategy, conceptual work, design and programming from a focused team of thirty in Bratislava. Our tagline “Making the web work for you” is what we live by. Our clients are from all over the world. What unites them is their delight at being able to simplify their lives and businesses by unifying all their online marketing and development needs met by a single team. Many of our commercial clients enjoy top rankings in Google. Other clients include world leaders in fitness, cooking or even progressive politics.

The building block behind all our sites is WordPress, in which we built our second and every subsequent CMSdriven site since 2004. Our first CTO John Godley now works at Automattic. John laid in a strong structure for the plugin development we do until this day, with high rated plugins in comment management, video, SEO and anti-spam all under the FV brand. All our plugins have same day support. We continue to deepen our plugin library while developing a pro line.

We are blessed to have always had more work than we can physically do and are always looking for new programmers, designers, CSS coders and content experts to join our team. We like to work with other self-starting, active people who enjoy sharing information and intelligent conversation. Many of our team enjoy regular professional engagements as musicians, dancers, writers or photographers in addition to their work in Foliovision.

 

Outstanding sponsor

Jetpack

Jetpack can supercharge your self-hosted site with a suite of the most powerful WordPress.com features.

 

Superb sponsor

Bluehost

Bluehost has been a WordPress partner since 2005 and powers over one million WordPress sites. Their goal is to provide outstanding hosting services and customer support for the best possible price. Bluehost is also constantly innovating and upgrading their services and infrastructure at no additional cost to their customers. Join the millions of other website owners that have already chosen Bluehost and see how they can help you with your site.

 

PlanetHoster

PlanetHoster offers premium hosting solutions to WordPress users worldwide. Whether it’s shared hosting, managed VPS, dedicated servers and much more, PlanetHoster’s customers report that these affordable, feature-packed hosting solutions exceed their expectations. Their certified engineers are very experienced with WordPress. They work hard to assure that your WordPress site will run very fast and will be hosted in a secure, 24/7 monitored environment. If you want to offer the best latency to your visitors by being hosted whether in Europe or in North America, PlanetHoster might be right for you.

 

GoDaddy

GoDaddy’s mission is to radically shift the global economy toward small businesses by empowering people to easily start, confidently grow and successfully run their own ventures. With more than 12 million customers worldwide and 57 million domain names under management, GoDaddy gives small business owners the tools to name their idea, build a beautiful online presence, attract customers and manage their business.

Splendid sponsor

WPML

Platforma WPML mení webové stránky WordPress na viacjazyčné. Pracuje s doplnkami vyrovnávacej pamäte, SEO a e-commerce a umožňuje vytváranie kompletných viacjazyčných stránok. WPML pracuje s jednoduchými blogmi rovnako ako aj s firemnými stránkami a webmi veľkých podnikov. WPML umožňuje používateľom preložiť na webových stránkach všetko vrátane obsahu, menu, widgetov a dokonca aj témy a moduly. Na platforme WPML funguje viac ako 400 000 komerčných webových stránok po celom svete. Ďalšie informácie o zmene webovej stránky na viacjazyčnú nájdete na stránke WPML.org
Hľadáme nových pracovníkov. Ak ste talentovaný/á programátor/ka, budeme radi, keď nás kontaktujete na: http://wpml.org/home/were-hiring/

WPML turns WordPress websites multilingual. It works with caching, SEO and E-Commerce plugins, and allows the building of complete multilingual sites. WPML powers simple blogs as well as corporate and enterprise sites.

WPML allows users to translate everything in the site, including content, menus, widgets and even theme and plugin texts. WPML powers over 400,000 commercial websites from all over the world.

More information about going multilingual can be found at WPML.org.

 

Mediálni partneri
mojandroid-logo

student24_sk

logo

logo-tvba-krivky (1)

pcrevue2015